Joomla Templates and Joomla Extensions by zootemplate.Com

Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30 Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30

Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30 Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30

Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30 Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30

Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30 Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30

Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30 Bakırköy Ariston Servisi | 0212 534 66 30

Bakırköy

Bakırköy, İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan ilçedir.

Konumu 

1989'a kadar İstanbul'un en büyük yüzölçümlü ilçelerinden olan ve o dönem batıda Çatalca, kuzeyde Eyüp ve Gaziosmanpaşa'yla komşu olan Bakırköy 1989 ve1992 yerel seçimleri ile önce Küçükçekmece daha sonra Bahçelievler, Bağcılar ve Güngören ilçelerinin ayrılması ile hem nüfus, hem de alan olarak küçülmüştür.

İlçe sınırları kuzeyindeki E-5 Karayolu sınırı olup, Güngören ve Bahçelievler ilçeleri; güneyinde Marmara Denizi, doğusunda Çırpıcı deresi sınır olup, Zeytinburnuilçesi, batısında ve kuzey-batısında ise Küçükçekmece ilçesi bulunmaktadır. Bu sınırlar içerisinde Bakırköy ilçesi 35 km2 alana kuruludur.Toplam 15 mahalleden oluşmaktadır. 1926'da ilçe olan Bakırköy'den; 1957'de Zeytinburnu (Fatih'in batı mahallelerini de alarak), 1987'de Küçükçekmece ayrılarak ilçe olmuştur. 1992'deBağcılar, Bahçelievler, ve Güngören (Esenler 1994'te Bağcılar ve Güngören ilçelerinin bazı mahallelerinden oluşmuştur) Bakırköy'den; Avcılar iseKüçükçekmece'den ayrılarak ilçe olmuştur. İstanbul'un gelişmiş ve eski ilçelerinden biridir.

Tarihi 

Yüzyılımızın başlarından itibaren günümüze dek yapılan kimi araştırmalar Bakırköy (Merkez) tarihinin İ.S. II.yüzyıla, yani Romalılar dönemine kadar uzandığını göstermektedir. Antik kaynaklarda görüldüğü gibi Bakırköy’ün Latince’de “yedinci” anlamına gelen Romalılar’ın vermiş oldukları “Septimum” adı, kimi tarihçiler tarafından Roma İmparatoru Septimus Severiusa mal edilmişse de, Konstantinopolis surları dışında kalan bu balıkçı ve sayfiye köyü Bizanslılar devrinde, gene Yunanca’da “yedinci” anlamına gelen “Hebdomon” adıyla, Bizansın son dönemlerinde de “Uzun Köy” anlamına gelen Makri veya Makro Hori adlarıyla anılmıştır. “Septimum” veya Hebdomon tanımlamalarının antik Bakırköy’e verilmiş olmasının nedeni Bizans başkentinin en büyük kilisesi Hagia Sophia (Ayasofya) önündeki ünlü zafer meydanı “Augusteion”da bulunan imparatorluk yollarının başlangıç noktası, yani “0” noktası olarak kabul edilen anıtsal “Million” taşından itibaren Roma’ya doğru uzanan Via Egnatia yolunun yedinci milinde yer almasından kaynaklanıyordu. 
İlk zamanlarda basit bir balıkçı köyü olan Hebdomon, Bizans’ın gelişmesiyle beraber önem kazanmaya başlamış. Bizanslı soylular için önemli sayfiye yeri, hatta yaz aylarında imparatorların gelip kaldıkları bir yer haline dönüşmüştür. Bugün,Yedikule surlarının hemen arkasında kalan tarihi Yedikule mezarlığına bitişik Bizans’ın Avrupa’ya açılan ünlü “Altın Kapısı”ndan başlayan Via Egnatia, Akta Ton Elaion adı verilen bugünkü Zeytinburnu sahiline yakın bir yerden geçerek Hebdomon’a gelmekte, oradan Reghion’a yani bugünkü Küçük Çekmece’ye daha sonra da İpsala’yı takip ederek Makedonya’nın Dalmaçya sahillerine ve nihayet Roma’ya kadar devam etmekteydi. Hebdomon, ilk Bizans imparatorlarıyla birlikte surların dışında kalan en önemli yerleşim birimlerinden biri olarak kabul edilmiş, bilhassa İmparator I. Theodosius’un 390’lı yıllarda yaptırmış olduğu Ayios İoannes Prodromos (Vaftizci Yahya) kilisesi gibi görkemli yapıların inşa edildiği bir sayfiye yeri haline gelmiş, Bizans’ın altın çağı Justinianus’un döneminde de en muhteşem dönemini yaşamıştır. 
Yetersiz de olsa bugüne kadar kısmen yapılmış olan araştırmalar antik Hebdomon merkezinin bugünkü Yenimahalle taraflarında yer aldığını göstermektedir.

“Fildamı” Sarnıcı;

Bizans’ın altın çağı V-VI. Yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen, Osmaniye Veliefendi’deki Fildamı; Bizans İstanbul’unun dört büyük açık sarnıcından bir tanesidir. Fildamı adının tam olarak nereden geldiği bilinmemekle beraber, öncelikle Bizans’ın son dönemlerinde, daha sonra da Osmanlılar döneminde, burada ordu ve saraya ait fillerin barındırılmış olduğu fikri ağırlık kazanmıştır. Bizans açık sarnıçlarının günümüze kadar gelmiş en çarpıcı ve en sağlam örneğini oluşturan 127.00 m x 76.00 m uzunluklarındaki Fildamı’nın Bakırköy’deki Magnaura ve Jucundianae saraylarına, bunun yanında Veliefendi hipodromu ve Çırpıcı çayırlarının bulunduğu yerde kurulan Bizans ordugahına su sağladığı düşünülmektedir.

Bakırköy - Yenimahalle sahili

II. Abdülhamit döneminde gelişen ve köşklerle donanan Makriköy, 19. yüzyıl sonlarından beri İstanbul'un bir ilçesi durumundaydı. 1925'te ulusal sınırlar içindeki yabancı kaynaklı adların değiştirilmesi sırasında, adı Bakırköy olarak belirlendi. İlçe sınırları içinde yer alan Yeşilköy (Ayastefanos), tarihsel bakımdan önem taşımaktadır.

Bir başka önemli olay da, 31 Mart Olayını bastırmak için Selanik'ten yola çıkan Hareket Ordusu'nun 1909'da Ayastefonos'a gelmesidir. Burada toplanan Meclis-Milli, II. Abdülhamit'in tahttan indirilmesine karar vermişti. I. Dünya Savaşı'nın sonlarında Fransız askeri işgali altında bulunması Bakırköy'ün tarihi gelişmesinde ayrı bir olaydır. İstanbul'un kuruluşu ile işgal ortadan kalkarak Cumhuriyet dönemine geçildi. Tarihi gelişmesi içinde, Antik Çağ'dan günümüze çeşitli tarihi eser bırakan Bakırköy'ün önemli tarihi eserleri olarak, Bizans döneminden kalma Fildamı (Fildamı Sarnıcı), 17. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan Baruthane, aynı dönemde yapılan, ancak 1875'de Sultan Abdülaziz tarafından yeniden inşa edilen Çarşı Camii ve Çeşmesi, aynı dönemde yaptırıldığı sanılan Şifa Hamamı, 19. yüzyıl'da yaptırılan Bez Fabrikası (Bakırköy Pamuklu Sanayi Müessesesi), Yeşilköy yalıları, Bakırköy evleri, kiliseler, köşkler, Florya Deniz Köşkü sayılabilir.

Ekonomi 

Türk Hava Yolları Genel Yönetim Binası

Bakırköy ekonomisi genel olarak sanayi ve ticarete dayalıdır. İlçede bulunan Galleria, Carousel, Town Center, Capacity, Marmara Forum gibi alışveriş merkezleri ticari hayatı canlı tutmaktadır.

Bakırköy Belediyesi tarafından 1989'da yaptırılmaya başlanan ve 1991'de hizmete açılan "Bakırköy Yeraltı Çarşısı"nda 2009 itibariyle toplam 101 dükkân bulunmaktadır ve bu çarşı da ilçenin ekonomisine katkıda bulunan ögelerden biri olmaya devam etmektedir.

Mahalleler 

Toplam 15 mahalle vardır:

Ataköy 1. kısım
Ataköy 2-5-6. kısım
Ataköy 3-4-11. kısım
Ataköy 7-8-9-10. kısım
Basınköy
Cevizlik
Kartaltepe
Osmaniye
Sakızağacı
Şenlikköy
Yenimahalle
Yeşilköy
Yeşilyurt
Zeytinlik
Zuhuratbaba

Sağlık

İlçenin en bilinen hastanelerinden biri Türkiye'de ilk açılan ruh ve sinir hastalıkları hastanesi olan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'dir. Hastanenin kurucusu ise Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman'dır. Hastane, 15 Haziran 1927'den beri hizmete devam etmektedir.

Spor 

Bir dönem Türkiye 1. Futbol Ligi 'nde de mücadele eden Bakırköyspor ilçenin futboldaki en başarılı kulübüdür. Bunun dışında Emlakbank ve Yeşilyurt gibi spor kulüpleri Basketbol ve Voleybol gibi branşların 1. liglerinde, Bakırköy Rugby Kulübü'de Rugby ligi'nde ilçeyi temsil etmektedir. Ayrıca Bakırköy Gençlik Spor Kulübü; yüzme, sualtı voleybol, paletli yüzme, bocce, çim hokeyi, jimnastik, atletizm ve tenis branşlarında da gençlere hizmet vermektedir.

Siyasi hayat

Sosyal demokrat seçmenin çoğunlukta olduğu bir ilçedir. Bu durumda halkın yaş ortalamasının[3] ve eğitim seviyesinin yüksek olması[4] etkilidir. Bu durum 2007 seçimlerinde de değişmemiştir. CHP, Bakırköy'de %50'nin üzerinde oy almıştır. 2010 Anayasa Referandumu'nda da CHP'nin "hayır" isteğini %72,91'lik bir oranla karşılarken, %27,09'u ise "evet" oyunu kullanmıştır.[5]